DergiBelirli konularda yazılmış sürekli yayınlar

Belirli zaman aralıklarıyla basılan ve yayımlanan, çeşitli konular üzerinde hazırlanan bilgilendirme, satış yapma, tanıtım ve araştırma gibi konulara yer veren, görsellerle içeriği geliştirilmiş sürekli yayınlara dergi denir.

Bir dergide nelere yer verilmelidir konusunda firma tanıtım dergilerinde şirketin/şirketlerin ve o kuruluşa ait ürünlerin/hizmetlerin tanıtımına yer verilir. Yapılacak tanıtım ürün satışı konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Bu gibi dergi basımı ihtiyaca yönelik yapılabileceği gibi sürekli ve belirli zaman dilimlerinde de gerçekleştirilebilir. Dergi türleri baskısı genellikle belli zamanlarda matbaalarda yapılır. Hitap ettiği kesim ve konular belirlidir.

Dergi çeşitleri konularına göre farkılık gösterebilir. Kültür içerikli dergiler, sanat ve edebiyat dergileri, turizm rehberi dergileri, bölgesel ve sektörel dergiler, magazin dergileri, mizah içerikli dergiler, firma tanıtım dergileri, ürün tanıtım dergileri, eğitim dergileri gibi birçok başlık altında toplanabilir.

Dergilerin basımında genellikle kuşe kağıt tercih edilir. İç sayfaların ince kullanıldığı dergilerin kapağında kalın kapak kullanılır. İsteğe göre kuşe kağıtlar mat ya da parlak olarak seçilebilir.

Çoğu dergide ölçü olarak 29,7 cm x 21 cm (A4) ya da bu ölçüye yakın ebatlar tercih edilir fakat dergiler istenilen ebata göre şekillenebilir. Dergi basım adedi yüksek olan durumlarda kağıt firesinin en aza indirilmesi hedeflenir ve maliyet avantajı sağlanır.

Genel olarak tel dikiş ve amerikan cilt ile işlem gören dergilerde tercih dergi özellikleri ve sayfa sayısına göre yapılır.

Talebe ve derginin yer alacağı konuma/sektöre göre mat ya da parlak selefon uygulanabilir. Dergi baskısında bölgesel (lokal) ya da genel lak, kabartma, varak yaldız gibi ekstra işlemlerle derginin görüntüsü zenginleştirilebilir ama bunlar maliyet konusunda fark oluşturur.

 

Dergi tasarımı ve basımı konusuna değinecek olursak, çoğunlukla renkli baskı gerçekleştirilir. Derginin içeriğini zenginleştirmek için yüksek kaliteli görseller kullanılır. Şirkete ait fotoğraflara yer verilebilir, istenirse bu görsellere çeşitli efektler uygulanabilir. Unutmamak gerekir ki dergiyi çekici hale getiren baskı kalitesidir. Dergiler 4 ve üzeri renkli baskı makinelerinde, bilgisayar kontrollü makinelerde gerçekleşmelidir. Bu imkanları Ormat Matbaa’da bulabilirsiniz. Daha net ve kaliteli baskılarla, çok daha kısa sürede dergilerinize sahip olabilirsiniz.

Müşteri tarafından gelen talep doğrultusunda üretim gerçekleştirilir. Dergi basımı için prova baskı alınabilir ve termin süresi değerlendirilir. Müşterilerimiz dilediği zaman gelip makina parkurumuzu gezebilir ve çalışma ağımız hakkında daha detaylı bilgi alabilir. Uygun fiyatlarla ve yüksek baskı kalitesi ayrıcalığıyla dergi sahibi olabilirsiniz.

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Pazarlama ve Satış birimlerimizle iletişime geçin, bir sonraki projeniz için birlikte daha iyisini, daha ileriyi hedefleyelim.

Sizi ileriye taşıyacak gerçek bir çözüm ortağı mı arıyorsunuz?